85 Ingram Drive,Toronto ON, M6M 2L7(647) 955-7461
Contact info
85 Ingram Drive,Toronto ON, M6M 2L7(647) 955-7461

Author archive: albcan

poster 8 maj

Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro Kanadeze në vazhdim të aktiviteteve të saj organizon promovim të dy dokumentarëve të Prof. Nusret Pllanës, Antar Nderi I SHBSHK dhe regjzorit të mirënjohur Luan Kryeziu “Deshmitë e Heshtura” dhe Shoqata Humanitare – Bemirëse “Nëna Terezë” …

Festimi i kalimit të ligjit të trashëgimisë në parlament të Ontarios u çvendos atë mbasdite të 24 marsit në ambientet e Markland Wood Golf Club në Etobiko.Një atmosferë festive, kolor ngjyrash e simbolesh ku gërshetoheshin krenaria me bujarinë, mirënjohja me vleresimin, shqipja me anglishten. Kryesia e SHBSHK në Toronto ofroi një pritje për të respektuar…

Ditë historike për Shqiptarët në Ontario të Kanadasë dhe për shqiptarët anë e mbanë!

12885788_1191816954169356_2340595504733908457_o

Më datë 20 Mars Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro Kanadeze me Asamblin e Shqiponjave të vogla drejtuar nga Koreografi Ramazan Kellezi njeheraz dhe kryetar i SHBSHK, Dr.Ruki Kondaj, Presidente Nderi, Znj.Irma Luli antare bordi, Besmir Ymeri antar bordi, bashkëatdhetare e prindër të fëmijëve morën pjesë në Festivalin e Pranverës organizuar për disa vjet me radhe nga…

SHQIP Nga mbledhja e mbajtur sot më datë 28 Shkurt 2016 u pranuan unanimisht dorëhqjet e ofruara vullnetarisht nga ish kryetarja e shoqatës Znj. Aida Lumi-Bejte dhe anëtari i kryesisë së shqatës Z. Emin Osmani, ish zëdhënës i shoqatës bërë të dyja më datë 7 Shkurt 2016. Sipas statutit të shoqatës zv. Kryetari Z. Ramazan…

Shkëlzen Jetishi dhe Muhamet Sejdiu në Toronto më 20 shkurt të ftuar në mbrëmjen që organizon Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze me rastin e 8 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

O'sa Mirë s'Bashku! Feston KOSOVA, Feston SHQIPNIA

Le ta festojmë Pavarësinë e dytë kombëtare ashtu siç na ka hije: Të gjithë së bashku, si një familje e madhe shqiptare!

Biletat mund t’i porosisni duke lënë mesazh në:
email: info@alban.ca
tel: 647-955-7461

Në mesazhin tuaj ju lutem përmendni: emrin, numrin e telefonit, sa bileta dëshironi, dhe ne do t’ju kthejmë përgjigje brenda 24 orëve.

Faleminderit për mbështetjen!

NËNTORI SHPALLET MUAJI I TRASHËGIMISË SHQIPTARE NË ONTARIO

Video nga leximi I Projekt-ligjit në parlament të Ontarios më datë 19 nëntor 2015 nga Deputetja liberale Laura Albanese dhe emisioni I Pasqyres shqiptare për Trashëgiminë!

Të nderuar bashkatdhetarë, Nën tingujt e bukur të këngës dhe valles shqipe, ju ftojmë të festojmë së bashku atë që e kemi të gjithë në zemër: SHQIPTARINË ! Le të na gjejë ky 103-Vjetor i Pavarësisë sonë kombëtare më të bashkuar se kurrë. Ju mirëpresim!

“By blood, I am Albanian. By citizenship, an Indian. By faith, I am a Catholic nun. As to my calling, I belong to the world…” – Mother Teresa NËNË TEREZA BASHKON DY KOMUNITETE, SHQIPTARE DHE INDIANE, NË NJË TAKIM SOT MË 21 TETOR 2015 NË KONSULLATËN INDIANE NË TORONTO Në përkujtim të Nënë Terezës, një…

Të nderuar bashkatdhetarë dhe prindër,                                                     Në qytetin e Torontos, sipas një kalendari të përcaktuar nga Toronto District School Board, kanë filluar regjistrimet e reja 2015-2016 edhe për gjuhën shqipe. Shoqata Bashkësia Shqiptaro-Kanadeze në Toronto (SHBSHK) ju lutet dhe mbështet fuqimisht regjistrimin e fëmijëve tuaj në klasat shqipe. Ju bëjmë thirrje që të ftoni edhe miq…

Menu