85 Ingram Drive,Toronto ON, M6M 2L7(647) 955-7461
Contact info
85 Ingram Drive,Toronto ON, M6M 2L7(647) 955-7461

Category archive: Lajmërime

Të nderuar bashkatdhetarë, Në vijim kemi paraqitur kuotat e anëtarësimit për Shoqatën e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze të Torontos (SHBSHK) për vitet 2014-2015: 1-Kuota familjare vjetore 100 CAD 2-Kuota vjetore për individ 50 CAD 3-Kuota për pensionistët dhe studentët 20 CAD “Duke u anëtarësuar pranë kësaj shoqate, ju kontriboni në rritjen e veprimtarisë së shoqatës për t’i…

Përkujtimore në nderim të Prof. Dr. Feti Zazanit

Feti Zazani ndërroi jetë në mënyrë natyrale më 27 dhjetor 2013 në Toronto, në moshën 90 vjeçare, në prani të familjes së tij. Shërbesa e përcjelljes së Prof. Fetiut u krye me një protokoll të organizuar shumë mirë në St. John’s Dixie Chapel, Mississauga, Ontario, Canada, në mesditën e datës 29 dhjetor 2013. Dhimbja e…

Urimi për Kurban Bajramin

Me fat Kurban Bajramin gjithë besimtarëve muslimanë shqiptarë kudo që ndodhen. Urime dhe çdo të mirë në jetë!  

Fillon viti i ri shkollor për fëmijët shqiptarë në Ontario

Siç është bërë tashmë traditë, në shumë shkolla të Ontarios tashmë ekzistojnë edhe klasat e gjuhës shqipe falë kujdesit të qeverisë kanadeze dhe bordet e shkollave të rajoneve të ndryshme. Të gjitha klasat drejtohen me profesionalizëm nga mësues shqiptarë dhe rëndësi të madhe ka regjistrimi i vazhdueshëm i fëmijëve tanë për t’i mbajtur ato hapur….

PIKNIKU TRADICIONAL I TORONTOS: HIGH PARK 28 KORRIK 2013

Si çdo vit edhe këtë radhë ne fund të muajit korrik Shoqata jonë do të organizojë piknikun familjar tradicional për të gjithë bashkatdhetarët e Torontos. Muzikë, argëtim, ushqime tradicionale dhe lora për fëmijët. Ju ftojmë të gjithëve të merrni pjesë dhe të kaloni një ditë të gëzuar mes miqve në freskinë e parkut. Pikniku zhvillohet…

Urimi për muajin e Ramazanit

Për muajin e Ramazanit mund të flitet nga pikëpamje të ndryshme: shpirtërore, kulturore, letrare, sociologjike etj. Kjo është për arsyen se dhuratat e ramazanit janë aq të shumta saqë është e pamundur të përmblidhen dhe sepse kanë forcë dhe ndikim të tillë shpirtëror në jetën e muslimanëve, që nuk mund të krahasohet me asnjë muaj…

Përparim Kapllani: "The Last Will" <br>(Amaneti i fundit) një roman i ri <br>në përvjetorin e masakrave të Çamërisë

Më 27 qershor 2013, nё mjediset e lokalit Albany Pizza, pikёrisht nё ditёn e genocidit çam u bë promovimi i librit më të ri “The Last Will” i z. Pёrparim Kapllani, shkrimtar e gazetar shqiptaro-kanadez. Edhe pse kjo vepër është thurur si roman, ajo bazohet plotësisht në ngjarje reale e të jetuara. Në takim merrnin…

GJENOCIDI GREK MBI ÇAMËRINË, PENGU I EUROPËS

Çdo vit që kalon nga ai 27 qershor 1944, e bën më të qartë atë çfarë ka ndodhur në tokën e Çamërisë, por edhe qartëson përse u hesht dhe përse vazhdon të mos vihet dorë mbi një padrejtësi çnjerëzore me emrin “gjenocid”. Edhe pse i pranuar nga vetë dëshmitarët okularë dhe komisioni i ngritur miks…

Menu